Źródła Tanwi: co warto wiedzieć o tym rezerwacie przyrody?

Kto w trakcie wakacyjnych podróży odwiedzi Roztocze Południowe, ten będzie mógł nacieszyć się widokiem wielu cennych zabytków, a przy okazji w prosty i przyjemny sposób poszerzyć swą wiedzę na temat przyrody. Miejsc, które mogą oczarować turystów swoim naturalnym bogactwem, jest tu wiele. Jednym z tych najciekawszych jest rezerwat przyrody „Źródła Tanwi”. Co warto wiedzieć na jego temat?

Jakie atrakcje sprawiają, że wycieczki po jego terenie stają się dla wielu osób wyjątkową przygodą?

Powodów, dla których warto odwiedzić ten rezerwat przyrody, jest sporo. „Źródła Tanwi” to rezerwat leśno-torfowiskowy, mogący się pochwalić malowniczą scenerią oraz wspaniałą szatą roślinną. Kto chce wybrać się na spacer po jego terenie, ten powinien odwiedzić miejscowość Huta Złomy, na terenie której zaczyna się ścieżka przyrodnicza prowadząca po najpiękniejszych zakątkach tego rezerwatu. Ma on ponad 186 ha powierzchni, a powołano go do życia w 1998 roku. Jego najcenniejszym skarbem są wspaniałe torfowiska – unikalne zbiorowiska roślinne, które mają ogromną wartość.

Rezerwat ten znany jest też wśród miłośników botaniki, dla których wycieczki do „Źródeł Tanwi” są wspaniałą okazją do podziwiania wielu rzadkich gatunków roślin. Żurawina błotna, modrzewnica zwyczajna, wełnianka pochwowata, czermień błotna, bagno zwyczajne oraz rosiczka okrągłolistna – oto wybrane atrakcje, z jakimi możemy się tutaj spotkać. Na terenie tego rezerwatu spotkać można się też z wieloma gatunkami zwierząt, przy czym bardzo dobrze reprezentowane są tu ptaki. Na miłośników ornitologii czekają tu m.in. zięby, kosy i rudziki, przy odrobinie szczęścia można tu obserwować również myszołowy, trzmielojady oraz orliki krzykliwe. Pięknie prezentują się tu również źródła Tanwi – jeden z największych rzek przepływających przez Roztocze.

Więcej o „Źródłach Tanwi” i innych rezerwatach przyrody można znaleźć tutaj: https://www.rezerwaty.pl/.