Tajemnicze Góry Sowie – dlaczego warto tam spędzić trochę czasu?

Popularność Karpat, Bieszczad czy Tatr sprawia, że tak malowniczy zakątek Polski jak Góry Sowie zostaje przesunięty na drugi plan i rzadko jest brany pod uwagę jako cel podróży. Jest to jednak błąd — miejsce to obfituje w długie szlaki o zróżnicowanym stopniu trudności, trasy rowerowe, a co najważniejsze: w przepiękne krajobrazy.

Poznaj tajemnicę Gór Sowich

W poszukiwaniu ustronnego, cichego i spokojnego zakątka wśród natury warto rozważyć tę destynację. Latem będzie to idealny teren dla osób uprawiających downhill (ekstremalne kolarstwo górskie), natomiast zimą góry te staną się rajem dla narciarzy biegowych, zapewniając im świetnie oznakowane i ratrakowane trasy.

Interesująca jest również lokalna fauna. Poza sowami, oczywiście, można zaobserwować tu muflony poruszające się w większych stadach. Wszystko to sprawia, że Góry Sowie są świetnym, choć zdecydowanie niedocenianym miejscem na wypoczynek i rekreację, w którym każdy znajdzie aktywność odpowiednią dla siebie.

Mroczna historia Gór Sowich

To pasmo górskie o wdzięcznej nazwie pochodzącej od ptaków uważanych za symbol mądrości skrywa w sobie tragiczną historię z czasów drugiej wojny światowej. Na ich terenie powstawał nazistowski górniczo-budowlany Projekt Riese, którego zwieńczeniem miało być stworzenie sieci tuneli w środku gór oraz kwatery głównej dla Adolfa Hitlera. Podczas budowy zginęło wielu więźniów zmuszonych do ciężkiej niewolniczej pracy.

Dziś teren Gór Sowich stał się smutnym, skłaniającym do refleksji pomnikiem ofiar nazizmu. Warto poświęcić czas na zwiedzanie pozostałości po niedokończonych Sztolniach Walimskich czy też odwiedzić podziemia w Osówce.